Podstawowy Zabieg Podologiczny (PZP)

Usuwanie odcisków i modzeli

Likwidacja brodawek wirusowych (kurzajek)

Przeciwdziałanie pękaniu pięt

Obcięcie i oszlifowanie paznokci zgrubiałych

Terapia wrastających paznokci - Klamry ortonyksyjne

Grzybica paznokci

Rekonstrukcja paznokci – podologiczny żel UV

Masaż stóp

Podstawowy Zabieg Podologiczny (PZP)    (do góry)

Jest to okresowy zabieg podstawowy, który jest kwintesencją świadomego dbania o stopy. Zabieg ten obejmuje działania szeroko pojętej profilaktyki i pielęgnacji. Dotyczy szczególnie osób chorych na cukrzycę, reumatyzm, zaburzenia krążenia obwodowego kończyn, obrzęki chłonne, deformacje stóp, ale także osób zdrowych mających problem z nawracającymi dolegliwościami w obszarze stóp.

Wymiar profilaktyczny – obejmuje sprawdzenie aktualnego stanu stóp (skóra, paznokcie, ewentualne deformacje) oraz przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. W przypadku stopy cukrzycowej – dodatkowo zbadanie tętna, ucieplenia skóry oraz czucia powierzchownego. Profesjonalna diagnostyka pozwala na wyłapanie wszelkich zmian w ich początkowej fazie, a co za tym idzie krótkie, zazwyczaj bezbolesne terapie lub skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty (dermatolog, diabetolog, chirurg, ortopeda, flebolog itp.). Istotnym elementem takiej wizyty jest dokładne wyjaśnienie pacjentowi przyczyn powstawania zaobserwowanych zmian, omówienie proponowanej terapii i zaproponowanie działań eliminujących możliwość ich powstawania (właściwe kosmetyki, odciążenia, właściwe obuwie i wkładki do butów, ćwiczenia korekcyjne, itp.).

Wymiar pielęgnacyjny – to obcięcie i oszlifowanie paznokci, czyszczenie wałów paznokciowych, usunięcie standardowych zrogowaceń i wmasowanie odpowiednio dobranego preparatu leczniczego lub pielęgnacyjnego.

Podstawowy Zabieg Podologiczny przeprowadzany regularnie co 4-8 tyg., pozwala na utrzymanie doskonałej kondycji stóp, wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i patologicznych zmian.


Usuwanie odcisków i modzeli    (do góry)

Zarówno odcisk jak i modzel należą do grupy tzw. hiperkeratoz.

Odciski, w których powstaje rogowy trzpień (cierń) w kształcie odwróconego stożka, uciska głębokie warstwy tkanek i podrażniając zakończenia nerwowe oraz okostną, wywołuje silny ból miejscowy, niekiedy opisywany przez pacjentów jako przeszywający, porażający. Im dłuższy i bardziej ciągły ucisk tym cierń wrasta głębiej.

Modzel natomiast ma postać plackowatej narośli o nieregularnym kształcie nie posiadającej twardego trzpienia. Towarzyszy mu objaw pieczenia, palenia skóry.

W obu przypadkach hiperkeratoz specjalista podolog zastosuje podczas zabiegu metodę chemiczną (kilkuminutowy, miejscowy okład z preparatem silnie zmiękczającym zrogowacenie zawierającym odpowiednio dobrane stężenie. Następnie za pomocą narzędzi rotacyjnych usuwa rogowy trzpień i wygładzi pozostałe zrogowacenia wokół zmiany.

W przypadku modzeli pierwsza najbardziej zrogowaciała warstwa zostanie usunięta za pomocą dłuta i wygładzona odpowiednimi frezami.

Ważne jest, aby nie usunąć nadmiernej ilości naskórka, gdyż spowoduje to nieprawidłowe napięcie skóry i może stać się przyczyną jeszcze silniejszego rogowacenia oraz stanu zapalnego. Dlatego ważnym jest, aby zabieg wykonywała osoba wykwalifikowana.

Na zakończenie aplikacja maści lub innego odpowiedniego preparatu zmiękczającego w formie opatrunku okluzyjnego. W trakcie wizyty otrzymają Państwo informacje dotyczące właściwej pielęgnacji domowej oraz zaopatrzenie w postaci ortez. Zabieg należy powtarzać co 4-6 tygodni.

Uwaga!

Podczas domowej pielęgnacji nie należystosować metalowej omegi i plastrów na odciski , ponieważ można doprowadzić do nadmiernego usunięcia zrogowaceń lub nadżerek skóry w wyniku nieumiejętnego stosowania plastrów. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg był wykonany w gabinecie przez osobę wykwalifikowaną w warunkach pełnej higieny i sterylności narzędzi.


Likwidacja brodawek wirusowych (kurzajek)    (do góry)

W celu usunięcia brodawek wirusowych popularnie nazywanych kurzajkami, w gabinecie stosowana jest metoda chemiczna oraz elektrokoagulacja. Zabiegi likwidacji kurzajek w gabinecie podologicznym są uzupełnieniem terapii dermatologicznej.Elektrokoagulacja

Jest zabiegiem polegającym na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Istotą zabiegu jest ciepło powodujące termiczne uszkodzenie (ścięcie, koagulację) białek zlokalizowanych w tkance. W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200oC, w związku z czym uszkodzenie niepożądanych znamion jest natychmiastowe. Do zabiegu używa się specjalnego aparatu zaopatrzonego w różne metalowe końcówki (elektrody). Rodzaj użytych elektrod zależy nie tylko od wielkości i lokalizacji zmian, ale też od głębokości ich osadzenia w skórze. Końcówki te podlegają sterylizacji po każdym użyciu.

Jak wykonywany jest zabieg?

Przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Pacjent zostanie poinformowany o działaniach niepożądanych, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu.

Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, choć odczucia towarzyszące zależą od indywidualnej pobudliwości bólowej, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Zabieg polega na przyłożeniu elektrody do zmiany i zniszczeniu jej przy pomocy łuku elektrycznego, jaki pojawia się między elektrodą czynną (którą posługuje się specjalista) i bierną (umiejscowioną na ciele pacjenta). W trakcie zabiegu wyczuwalny jest dość specyficzny zapach, typowy dla koagulowanego białka. Czas trwania zabiegu to zaledwie kilka, kilkanaście minut.

Stosowanie elektrokoagulacji jest przeciwwskazane; w ciąży, u osób mających rozrusznik serca, u chorych na cukrzycę, mających problemy z krzepliwością krwi oraz z zaburzeniami krążenia.

Odczyn skóry po zabiegu:

 • Można odczuwać bolesność lub pieczenie w miejscu wykonywania zabiegu (w trakcie zabiegu).

 • Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, zaczerwienienie, stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin.

 • W miejscu koagulowanej zmiany pojawi się mały strupek, który zaniknie w ciągu kilku dni.

 • Przebarwienia i odbarwienia występują rzadko, podobnie jak blizny, które jeśli się pojawią są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta.

 • Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie, bez pozostawienia trwałych śladów. Całkowity okres gojenia wynosi od 5 do 21 dni, w zależności od wrażliwości i szybkości gojenia skóry oraz rodzaju usuniętej zmiany.

Metoda chemiczna

Polega na miejscowym zastosowaniu specjalistycznych preparatów zawierających substancje aktywne o działaniu złuszczającym, zmiękczającym i hamującym wzrost komórek brodawki, (tj. kwas salicylowy, glikolowy, trójchlorooctowy - TCA, mlekowy, związki cytostatyczne). Terapia wymaga kilkukrotnego powtórzenia aplikacji preparatu.

Każdy zabieg usunięcia kurzajek zakończony jest aplikacją opatrunku, poradnictwem w zakresie pielęgnacji skóry w miejscu zmienionym chorobowo oraz zasad profilaktyki i higieny stóp w przebiegu zakażenia wirusowego. Terapia obejmuje kilka wizyt kontrolnych w celu powtórzenia zabiegu.


Przeciwdziałanie pękaniu pięt    (do góry)

Objawem zespołu pękających pięt (ZPP), jest pojawianie się różnej głębokości szczelin tzw. rozpadlin skórnych w silnie zrogowaciałej skórze pięt umiejscowionych głównie na ich obrzeżach.

Miejsca przerwanej ciągłości naskórka często są na tyle głębokie, że stają się otwartą raną, która poprzez kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i drobnoustrojami może nieść ryzyko zakażenia. Natomiast same zrogowacenia pięt oprócz obniżenia wyglądu estetycznego, powodują dyskomfort w trakcie chodzenia, wywołują ból i pieczenie.

Celem zabiegu jest zlikwidowanie nadmiernej ilości zrogowaceń pięt oraz umiejętne oczyszczenie szczelin za pomocą narzędzi rotacyjnych oraz dłuta. Ważne jest, aby nie usunąć nadmiernej ilości naskórka, gdyż spowoduje to nieprawidłowe napięcie skóry i może stać się przyczyną jeszcze silniejszego rogowacenia oraz stanu zapalnego. Dlatego ważnym jest, aby zabieg wykonywała osoba wykwalifikowana.

Zabieg zakończony jest aplikacją opatrunku odciążającego z maścią regeneracyjną lub w przypadku już istniejącego stanu zapalnego z maścią leczniczą. Na koniec pacjent otrzymuje zalecenia codziennej pielęgnacji domowej.

W gabinecie dostępne są także żelowe ortezy odciążające.

Terapia obejmuje kilka wizyt kontrolnych w celu powtórzenia zabiegu.


Obcięcie i oszlifowanie paznokci zgrubiałych    (do góry)

Przerost płytki paznokcia następuje najczęściej u osób starszych m.in. w wyniku niewłaściwego odżywienia łożyska i macierzy paznokcia związanego z zaburzeniami krążenia obwodowego kończyn dolnych, ale również w przypadku przyjmowania niektórych leków, zmian ogólnoustrojowych, zmian hormonalnych czy na skutek urazu mechanicznego.

Paznokcie rosną twarde o pogrubionej strukturze, po bruzdowane często przyjmując postać szponiastą-mówimy wówczas o tzw. onyhogryfozie płytki paznokci.

W warunkach domowych są trudne do zlikwidowania ze względu na brak odpowiednich narzędzi.

Podczas zabiegu w gabinecie trudny problem można złagodzić, fachowo podcinając paznokcie cęgami oraz spłycając ich grubą strukturę odpowiednimi frezami, a także oczyszczając wały paznokciowe z gromadzących się mas rogowych. Na oczyszczone paznokcie nakładamy odżywkę i preparat na skórki chroniący przed pojawieniem się grzybicy. Na pozostałą część stóp aplikujemy krem odpowiednio dobrany do potrzeb skóry. Zabieg należy powtarzać co 4-6 tygodni.


Terapia wrastających paznokci - Klamry ortonyksyjne  (do góry)

Jest to nieinwazyjne rozwiązanie dla pacjentów borykających się z problemem wrastających paznokci. Pozwala korygować wzrost płytki paznokcia bez konieczności interwencji chirurgicznej.

Użytkowanie klamer jest bezbolesne i wygodne w codziennym życiu. Możliwość stosowania u osób cierpiących na cukrzycę. Już pierwsza aplikacja klamry likwiduje ból i dyskomfort podczas chodzenia. Terapia klamrami ortonyksyjnymi trwa do kilku miesięcy i obejmuje wizyty kontrolne w celu przełożenia i ponownego aktywowania klamry. Konieczność kontroli w odstępie czasu 4-8 tygodni w zależności od typu aplikowanej klamry oraz indywidualnej szybkości wzrostu płytki paznokcia.

Typy stosowanych klamer:

 • Onyclip (jest to klamra metalowa, częściowo klejona do paznokcia, indywidualnie aktywowana)

 • 3TO (klamra trzyczęściowa, drutowa, aplikowana bezpośrednio pod płytkę paznokcia bez użycia kleju, indywidualnie aktywowana, stosowana także u diabetyków i osób uczulonych na nikiel)

 • B/S Classic ( klamra plastikowa, klejona w całości do płytki paznokcia)

Inne sposoby zaopatrzenia miejsca wrastającego paznokcia:

 • Rurka iniekcyjna (SulciProtector) zakładana na boczny brzeg wrastającego paznokcia, dobierana w zależności od grubości paznokcia. Rurka wsuwana jest wzdłuż wału paznokciowego

 • Podcięcie klinowe paznokcia

 • Tamponada (aplikacja wzdłuż wału paznokcia flizeliny nasączonej preparatem leczniczym lub pielęgnacyjnym, stosowana jako uzupełnienie pozostałych metod, mająca za zadanie separację wrastającego paznokcia od tkanki miękkiej wału paznokciowego oraz leczenie stanu zapalnego obecnego w wale paznokcia)

Decyzja o doborze metody terapii podejmowana jest po uprzednim wywiadzie z pacjentem i zależna jest od: ogólnego stanu zdrowia, rodzaju wrastania paznokcia, struktury paznokcia, obecności stanu zapalnego oraz stylu życia pacjenta.


Grzybica paznokci   (do góry)

Terapia grzybicy paznokci w gabinecie podologicznym jest terapią wspomagającą leczenie dermatologiczne. Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę podologa i dotyczy także osób cierpiących na cukrzycę. Wizyta rozpoczyna się wstępnym przeprowadzeniem wywiadu z pacjentem,dalej oczyszczeniem zmienionej chorobowo płytki paznokcia odpowiednimi frezami oraz pobraniem materiału (zeskrobin paznokcia i zainfekowanych mas rogowych) do badania mykologicznego. Następnie wykonuje się protetykę płytki paznokciowej za pomocą

żelu-UV, w którym zawarte są substancje lecznicze i pielęgnacyjne. Proteza paznokcia chroni nowo rosnący paznokieć przed zewnętrznymi czynnikami i drobnoustrojami pozwalając na wzrost w pełni skorygowanego i zdrowego paznokcia. Podczas wizyty otrzymają Państwo również informacje na temat właściwej pielęgnacji skóry i paznokci po zabiegu, indywidualny dobór preparatów do pielęgnacji i ochrony skóry stóp przed drobnoustrojami oraz zasad profilaktyki i higieny stóp w przebiegu zakażenia grzybicą. Terapia obejmuje kilka wizyt w celu kontroli wzrostu paznokcia i powtórzenia zabiegu.

Protetyka płytki paznokcia wykonywana jest także w przypadku urazu mechanicznego paznokcia w celu poprawy wyglądu estetycznego.


Rekonstrukcja paznokci – podologiczny żel UV    (do góry)

  Żel Pedique Silver Plus

 • przeznaczony jest do stylizacji

 • rekonstrukcji paznokci w przebiegu infekcji i urazu

 • wzmocnienia słabych paznokci

 • zabezpieczenia łożyska i toru wzrostu paznokcia w przypadku ubytku znacznej części paznokci

  Właściwości:

 • Dzięki zawartości mikrocząsteczek srebra koloidalnego, żel dodatkowo działa antybakteryjnie

 • Piroctone Olamine zawarty w żelu ma właściwości anty-grzybicze i przeciwdziała infekcjomMasaż stóp   (do góry)

Jest jednym z podstawowych zabiegów w gabinecie. Masaż może być stosowany zarówno u osób zdrowych jak i ze schorzeniami tj. cukrzyca, reumatyzm, zaburzenia krążenia krwi i limfy, deformacjami stóp oraz w przypadku wielu innych schorzeń dających dolegliwości w obszarze stóp. Masaż stóp pobudza układ nerwowy, mięśniowy i kostny, a skóra staje się lepiej odżywiona, dotleniona i zregenerowana. Jest polecany jako samodzielny zabieg lub uzupełnienie innych zabiegów podologicznych i pielęgnacyjnych.

Czas trwania zabiegu : 30 min.